Cheat meal – dlaczego warto w czasie diety?

Cheat meal, czyli posiłek, którego nie powinno być. Jest to rodzaj odetchnięcia w czasie prowadzonego odchudzania. Polecany przez dietetyków i specjalistów od żywienia. Czy warto czasem pozwolić sobie na ustępstwo?

Istnieją dwa pojęcia dotyczące ustępstw w czasie diety – cheat meal oraz cheat day. Czym się one różnią? Cheat meal to jeden posiłek, a cheat day to cały dzień. Bardziej kusząca wydaje się druga opcja, czyli cały dzień przyzwolenia na odejście od diety, jednak to cheat meal zalecany jest przez specjalistów. Dlaczego?

Podczas cheat day osoba odchudzająca się może teoretycznie pozwolić sobie na wszystko. Wcześniejsze tygodnie idą w zapomnienie, gdy człowiek nagle zaczyna przyjmować ogromną ilość kilokalorii, tłuszczu i cukru, co często ma miejsce. Osoby psychicznie wykończone odchudzaniem chcą na jeden dzień zapomnieć o ograniczeniach i starają się wyrównać energetyczne straty. Jednakże dochodzi do tego, że taka osoba przestaje mieć kontrolę nad tym, co je, w konsekwencji czego następuje wyzerowanie efektów odchudzania się.

Cheat meal to jednorazowy posiłek, którego wartość kaloryczną łatwiej da się ograniczyć. W czasie przyjmowania takiego ustępstwa osoba odchudzająca się może łatwo wyznaczyć granicę – np. parę ciastek, dwa kawałki pizzy lub talerz frytek. W ten sposób ilość kilokalorii jest znacznie mniejsza od całego dnia przyzwolenia na odejście od diety.

Nie jest to jednak zasada. Jeśli człowiek ma silną wolę, może pozwolić sobie na cheat day – jednak wtedy łatwiej jest przekroczyć granicę.

Poznaj skuteczne odchudzanie z głową na portalu spis.com.pl

Dlaczego w ogóle warto stosować takie ustępstwo?

Dieta jest męcząca dla psychiki. Przed rozpoczęciem odchudzania często bywa tak, że osoba je wszystko bez ograniczeń, co oczywiście nie może mieć miejsca w czasie prowadzenia diety. W czasu odchudzania człowiek chce wrócić do smacznych, ale niezdrowych potraw, które kiedyś były dla niego chlebem powszednim. W końcu wiele osób w takiej sytuacji odejdzie od diety i zacznie żyć według zasad starego stylu żywienia. Cheat meal pozwala na chwilowy odpoczynek od restrykcyjnej diety. Każdy w takim momencie może zjeść swoją ulubioną niezdrową potrawę bez wyrzutów sumienia i konieczności późniejszego nadrabiania strat w postaci głodówek.

Cheat meal jest także świetnym sposobem na spędzenie czasu ze znajomymi. Często bywa tak, że znajomi i przyjaciele osoby odchudzającej się zniechęcają ją, nawet nieświadomie. Liczne wyjścia znajomych okraszone niezdrowymi przekąskami są często unikane przez osoby będące na diecie po to, aby nie złamać się i nie zjeść czegoś tłustego lub słodkiego. W ten sposób cierpią relacje społeczne, które także są istotnie, nie tylko dla osoby odchudzającej się, ale dla każdego. Cheat meal pozwala na bezkarne wyjście ze znajomymi, które zakończyć się może nawet wyjściem do pizzerii czy do cukierni. Nie cierpi na tym szczególnie dieta, a potrzeba spotykania się ze znajomymi także jest zaspokojona.

Cheat meal to świetne rozwiązanie dla każdej osoby będącej na diecie. Zawsze trzeba jednak zachować umiar.

One thought on “Cheat meal – dlaczego warto w czasie diety?

Post Comment