Robotyzacja a rozwiązywanie etatów i likwidacja miejsc pracy

W dyskusjach akademickich wielokrotnie pojawiają się argumenty potwierdzające jakiegoś rodzaju troski o przyszłe losy profesji w większości krajów. O ile teraz to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za kilkanaście lat algorytmy i maszyny mogłyby być znacznie wartościowszymi pracownikami aniżeli kadra pracownicza. W jaki sposób w odniesieniu do tego kreuje się przyszło los dla ludzi?

Już wyraża się pogląd, że w nieoddalonej perspektywie zaniknie nawet kilkaset zawodów. Praca wykonywana przez osoby zatrudnione zastąpiona zostanie wydajnością maszyn. Duże ryzyko obejmuje bez wątpienia te profesje, jakie nie wymagają wysokich umiejętności. Ludzie zarządzający przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej kadry pracowniczej, powoli wprowadzają do powszechnego funkcjonowania roboty. Należy zaakcentować to, z jakiego powodu to podejście tak bardzo opłaca się pracodawcom.

Mogłoby się zdawać, iż korzystanie z maszyn w swej pracy jest niezmiernie drogie. To argument zgodny z prawdą, ale należy zaznaczyć, iż inwestowanie w to zdoła w szybki sposób się opłacić, dlatego że efektywności maszyny nie można porównać z produktywnością człowieka. Maszyna nie musi mieć dni wolnych, także nie choruje, może pracować z tą samą efektywnością przez 24 godziny. To rzecz jasna z tych powodów praca maszyn może być niebezpieczeńśtwem dla osób pracujących na niewysokichmało wymagających stanowiskach w takim znaczeniu, iż ci nie mogliby zdobyć pracy.

Ostatnio mówiło się donośnie o myśli wprowadzenia specjalnego podatku od pracy maszyn, dlatego że może w pewien sposób spowolnić ekspansję maszyn. Ma to swych sympatyków oraz oponentów, lecz objawia jedną zasadniczą kwestię – automaty są w coraz większy sposób wykorzystywane przy różnego rodzaju pracy i przez firmy pracujących między innymi w przemyśle.

Warto położyć nacisk na to, że kadra pracownicza nie zostanie podmieniona przez roboty całkiem. Zawsze będzie poszukiwana wysoko wykształcona osoba do ich obsługi oraz nadzorowania, a więc tak nie jest, że pozanikają wszystkie zawody. Dyskutuje się także, iż w nieoddalonej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień roboczy, dlatego że większość działań będzie wykonywana z wykorzystywaniem nowoczesnych technologicznie maszyn.

Post Comment