Śmierć pod palmami

Od kilku miesięcy jedna ze stacji telewizyjnych emituje brytyjsko-francuski serial Śmierć pod plamami, w oryginale Death in Paradise. Początek produkcji to rok 2011 z kontynuacją do dzisiaj. Dotychczas wyprodukowano 6 serii po 8 odcinków. Nietrudno się domyślić, że jest to produkcja telewizji BBC, która wyspecjalizowała się w ostatnim czasie w serialach kryminalnych i co tu dużo mówić świetnie jej to wychodzi.

Do tej pory BBC kojarzyła nam się przede wszystkim ze świetnymi ekranizacjami klasyki brytyjskiej, tymczasem również seriale kryminalne okazały się perełkami filmowymi.

I w ten nurt wpisuje się doskonale Śmierć pod palmami , która na pierwszy rzut oka nie powinna zainteresować żadnego szanującego się miłośnika kryminału. Bowiem konwencja serialu oparta jest na schematach prościutkich seriali detektywistycznych lat 60. i 70. Bez zbędnych słów i scen, wszystko prowadzi w nim do rozwiązania, które oczywiście i tak nas zaskakuje.

Każdy dialog i każda scena, mimo że banalna będzie miała znaczenie w ostatecznym rozwiązaniu zagadki. A wyjaśnienie oczywiście następuje, niczym filmów o detektywie Poirot w scenie zbiorowej przy udziale wszystkich zainteresowanych. Prawdziwy schemat.

Spędź wieczór z Kinomanem – https://www.kinoman.co – filmy i seriale za darmo dla każdego

Jednak jest coś w tym filmie nieuchwytnego, co spowodowało, że ma on swoich fanów wszędzie tam, gdzie jest emitowany. Na stronie internetowej filmu znajdują się setki wpisów fanów serialu, co zapewne miało ogromny wpływ na decyzje o kontynuacji, mimo, że nastąpiła prawie całkowita wymiana głównych bohaterów i to kilkukrotnie.

Akcja serialu osadzona jest na fikcyjnej karaibskiej wyspie Saint Marie. I to jest z pewnością pierwsza z cech, która zawojowała widownię. Przepiękne widoki w każdym ujęciu, niebieskie morze, zielone lasy, piaszczysta plaża. Wszyscy marzymy o takich wakacjach. Słońce, które świeci nieustannym blaskiem, kafejki na plaży, zimne piwo i karaibskie jedzenie. Do tego dochodzą główni bohaterowie, grupa detektywów tamtejszej policji. Ich jedynym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych i mimo, że ich siedziba mieści się w budynku położonym w centrum nikt tam nie zagląda winnym celu.

Do grupy karaibskich policjantów dołącza Richard Poole, typowy, wręcz przerysowany, brytyjski, ekscentryczny detektyw grany pierwotnie przez Bena Millera, skądinąd znakomitego angielskiego komika, potem zastąpiony przez Krisa Marshalla. To oni są odpowiedzialni za rozwiązanie skomplikowanej i wyjątkowo przewrotnej zagadki. Tylko niewiele niższa stopniem towarzyszy im karaibska sierżant Camille Bordey grana przez francuską piękność Sarę Martins, a zastąpiona później przez Josephine Jobert. Tej parze w codziennej pracy pomaga dwóch miejscowych policjantów. Jest jeszcze ich przełożony, trochę komiczny komendant Selwyn Patterson zagrany przez Dona Warringtona.

Oczywiście brytyjscy detektywi nie tylko są genialni i ekscentryczni, ale swoimi typowymi narodowymi cechami wywołują co najmniej uśmiech. Przepiękna Sara Martins wprowadza do filmu urodę i dużo zdrowego rozsądku.

Serial toczy się nadal, chociaż do tej pory uśmiercono już na tej niewielkiej wyspie dziesiątki osób.

Post Comment