Perfekcyjnie (nie)dopasowani

Choć niektórym parom wiele brakuje, aby porównywano je do głównych bohaterów ,,Pięknej i bestii”, to jednak wzbudzają one zainteresowanie, które podsumować można pytaniem: Co ona z kim robi? Lub na odwrót, ponieważ zdarzają się związki, w których to on mógłby ozdabiać okładki magazynów modowych, a ona prezentuje styl typowej szarek myszki.

Niektórzy wyjaśnienia w tej tej nienaturalnej sytuacji szukają w twierdzeniu, że przecież wygląd nie ma znaczenia. Niestety ma i to ogromne. Na szczęście jednak nie jest on czynnikiem decydującym o dobieraniu się w pary. Istnieje wiele innych determinantów tworzących fundamenty związków na całe życie, jak chociażby znajomość techniki uwodzenia.

Na początku była biologia, a zatem warto poświęcić jej chwilę. Zdaniem niektórych człowiek niczym nie różni się od pozostałych gatunków zwierząt, a jego życie determinuje głównie natura. Jest w tym twierdzeniu jednak sporo ale. Przykładowo nawet uznając, że najsilniejszym motorem ludzkiego działania jest prokreacja, to jednak można spotkać ludzi, którzy dzieci nie chcą. Może są wyjątkiem, ale nawet wówczas potwierdzającym regułę. Z drugiej strony podobno mężczyźni nie są stworzeni do wierności i liczą tylko na kolejny podryw. A jednak nie brakuje takich, którzy całe życie spędzają z jedną kobietą. Nie tak trudno znaleźć natomiast panie, które poza mężem lubią mieć również i kochanków. Ze swojej natury powinny być ciche, wierne, wiele znoszące. Jednak takie kobiety we współczesnych czasach to rzadkość.

Co więcej, panowie lubią pewne swojego zdania kobiety, które nie są od nich uzależnione, ale mają własne życie, ciekawe pasje, swoje zdanie. Takiej kobiecie może być daleko do ideału piękna, ale znajdzie partnera o wiele łatwiej niż ślicznotka, która boi się odezwać i całe życie jest na tak. O ostatecznym dopasowaniu w mniejszym także stopniu decydują ogólne cechy charakteru, nawet te utożsamiane z konkretną płcią, co indywidualna osobowość.

Ludzie dobierają się bowiem pod względem zainteresowań, preferowanych sposobów spędzania czasu, a także podejścia do życia. Przykładowo niektórzy uwielbiają próbować nowych rzeczy i poznawać świat. Raczej nie po drodze będzie im zatem z domatorem, który w każdy poniedziałek je pizze, a w piątek ten sam gatunek ryby w oczywiście niezmiennej panierce.

Jak starano się pokazać biologia i uwodzenie, choć ważne, stanowią tylko częściowy fundament dopasowania. Nie bez znaczenia jest również sfera życia, którą można określić mianem kulturalnej. Jest tu i sposób wychowania, i wyznawane wartości, a także religia. Niektóre z tych elementów są bardziej decydujące od innych. Pochodzenie z dwóch rodzin, w których model wychowania była skrajnie odmienny, nie musi przekreślać szans na zdrowy związek. Jednak zupełnie odmienne wartości, nie tylko te związane z religią, ale chociażby z podejściem do prawa, mogą oznaczać o wiele większe wyzwanie dla dwojga ludzi. Czasami takich przeszkód nie sposób pokonać i związek rozpada się. Zdarzają się jednak relacje, w których obie strony są gotowe do zawarcia kompromisu.

Post Comment