Jak utrzymać czystość, kiedy w domu mieszkają koty?

Puchaty, czworonożny przyjaciel dostarcza na co dzień wiele radości, jednakże decydując się na posiadanie kotów, trzeba również pamiętać o tym, że konieczne będzie regularne przykładanie się do porządków domowych. Jeżeli zdarzy się zaniedbać tę kwestię, mieszkanie szybko stanie się po prostu zaniedbane i brudne. Koty pozostawiają po sobie wiele sierści na każdej powierzchni, nawet jeżeli są regularnie czesane. Zdarza się także, że podczas choroby lub dojrzewania zmoczą one nie tylko podłogę, ale także ubrania czy tapicerkę. W jaki sposób zorganizować domowe porządki, by cieszyć się zadbanym i pachnącym domem na co dzień?

Codzienne rytuały

Z pewnością niezbędne jest codzienne dokładne odkurzanie, nie tylko podłóg, ale także tapicerki. Sierść, której nie udało się zebrać za pomocą odkurzacza i specjalnej szczotki do tapicerki można usunąć mokra gąbką, specjalną rolką, która zbiera każdą drobinkę dzięki klejowi czy też taśmą klejącą. Zaniedbanie odkurzania może sprawić, że kolejne sprzątanie będzie znacznie trudniejsze i wymagające więcej czasu, więc warto uczynić je swoim rytuałem. Kocie włosy często wbijają się w tkaniny czy dywany, więc niezębna jest w tej kwestii skrupulatność.  Konieczne jest także częste wycieranie zarówno podłóg, jak i mebli na mokro, ponieważ sierść unosi się na skutek zawirowań powietrza i osiada na meblach. Jeżeli to możliwe,najlepiej pozbyć się dywanów, ponieważ dzięki temu o wiele łatwiej zachować czystość a jeżeli chodzi o pranie wykładzin to najlepiej zlecić to firmie zewnętrznej która się w tym specjalizuje, np ta usługa wykonywana przez profesjonalną firmę sprzątająca zagwarantuje nam, że wykładzina odzyska swój urok.

By uniknąć nieprzyjemnego zapachu w domu, najlepiej sprzątanie rozpocząć od zmiany kuwety. Doskonale sprawdza się ta kryta, ponieważ ogranicza rozsypywanie się granulek żwirku podczas zakopywania odchodów i wychodzenia kota z kuwety. Oprócz wymiany żwirku warto użyć też neutralizatora w sprayu. Czyste podłoże to podstawa, by w domu nie panował nieprzyjemny zapach.

Ogromne znaczenie ma również codziennie porządkowanie przestrzeni, jak na przykład chowanie do szafy świeżego prania czy zdjętych z siebie ubrań wierzchnich. Jeżeli się tego nie będzie robić, kociak od razu uczni sobie z nich legowisko, co będzie skutkowało nagromadzeniem sierści na takich elementach odzieży czy na przykład pościeli.

Przykre niespodzianki

Niestety, nawet najbardziej grzeczny i ułożony kot czasami może nam zostawić niespodziankę w postaci plam z moczu. Może być to wynikiem choroby. Na takie ewentualności najskuteczniejsze są specjalne płyny, które można zakupić w sklepie zoologicznym, a także neutralizatory zapachów. Jeżeli kot nasika na kanapę czy dywan, najpierw trzeba jak najszybciej zebrać nadmiar płynu ręcznikiem papierowym, a następnie uprać za pomocą wody z octem spirytusowym, w przypadku braku posiadania specjalnego preparatu. Jeżeli przykry zapach nadal pozostaje we wnętrzu, skuteczne może się okazać profesjonalne czyszczenie zamówione w firmie oferującej takie usługi.

Oprócz porządków, dobrze jest też zadbać o domowe zwyczaje i na przykład nie pozwalać kotom chodzić po stole czy blacie kuchennym.jak wiadomo, może nie być to proste, więc przynajmniej należy starać się, by takie powierzchnie codziennie były przecierane, nawet kilka razy.

Post Comment