Drugie życie gry, czyli o modach słów kilka

Modyfikacje do gier komputerowych to temat rzeka; istnieje wiele bardzo silnych i zaangażowanych środowisk moderskich. W większości przypadków gwarantują one drugie życie gry.

W branży gier komputerowych środowiska moderskie są bardzo silne. Bez najmniejszego problemu możemy znaleźć przykłady doskonałych modów, które umieszczają daną grę komputerową na wyższej półce czy chociażby pozytywnie wpływają na świat gry lub jej mechanikę. Kategorii tworzonych modów jest wiele, nie sposób zliczyć ich wszystkich, a modowanie należy do kręgu zainteresowań wielu osób. W jaki więc sposób mody dają danej produkcji drugie życie?

Starzenie się gry

Nie da się ukryć, że dynamiczny rozwój technologiczny wymaga od graczy upgrade’u sprzętu komputerowego lub poszczególnych jego elementów co jakiś czas, a przestarzałe komponenty nie są już w stanie sprostać potrzebom najnowszych gier. Wskutek tak daleko idącego rozwoju starsze gry pozostają w tyle przede wszystkim w aspekcie graficznym i mechanicznym. W wypadku większości gier czas nie obszedł się z nimi najlepiej – bardzo często gracze mają o wiele lepsze wspomnienia o danym tytule. Powrót do którejś z tak zwanych gier dzieciństwa może być bolesnym zderzeniem się z rzeczywistością. Oczywiście niektóre z nich starzeją się znacznie lepiej, ale w dalszym ciągu pozostają w tyle. I właśnie tutaj przychodzą z pomocą moderzy.

Kategorie modów

Na platformach służących do dzielenia się stworzonymi modyfikacjami z innymi graczami bez jakiegokolwiek problemu możemy znaleźć mnóstwo kategorii. Tworzone są mody w znaczny sposób poprawiające grafikę; zmieniające rozdzielczość tekstur na full HD i wyżej, dodające nowe elementy upiekszające. Dostępne są również nowe skrypty, animacje postaci, lokacje, krajobrazy, a także inne, mniejsze elementy takie jak bronie czy zbroje. Nie można również zapomnieć o nowych postaciach NPC, budynkach i questach tworzonych przez pojedyncze osoby.

Sprawdź bookero.pl – system rezerwacji online dla każdego – zobacz!

Jak widać, modyfikacji jest naprawdę wiele – jeżeli wejdziemy w głąb danej kategorii, naszym oczom ukaże się niemalże niezliczona ich ilość. Dzięki tym modyfikacjom bez najmniejszego problemu możemy zaimplementować do naszej rozgrywki nowy content oraz modyfikacje, które pod względem graficznym wyniosą dany tytuł na wyżyny.

Wsparcie od twórców

Mówiąc o środowiskach moderskich, nie sposób nie wspomnieć o wsparciu, które dostają od twórców gier. Niektóre studia deweloperskie decydują się na wydanie narzędzi, które mają na celu usprawnić pracę moderów przy tworzeniu nawet bardzo zaawansowanych modyfikacji. W historii gier komputerowych jest wiele przypadków samodzielnego tworzenia dodatków do danej gry – zazwyczaj są to gry z gatunku RPG.

Dzięki takiemu wsparciu gra nie tylko skupia wokół siebie środowisko oddanych graczy; moderów i użytkowników modyfikacji, ale również skutecznie przeciwstawia się starzeniu. Gry sprzed siedmiu lat w dalszym ciągu są bardzo chętnie ogrywane z użyciem różnych modyfikacji, zapewniających nowe wrażenia graficzne oraz świeży content.

Post Comment